TARIM BAKANI FAKIBABA’DAN SUDAN’IN “4 DOLARA ET” ÖNERİSİNE YANIT!

TARIM BAKANI FAKIBABA’DAN SUDAN’IN “4 DOLARA ET” ÖNERİSİNE YANIT!

Sudan Tarım ve Orman Bakanı Abdullatif Ahmed Mohamed Ijaimi'nin "Türkiye için 4 dolardan et temin edebiliriz" teklifine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan yanıt geldi. 
 

Göreve geldiğinden bu yana hep üretime vurgu yaptığını belirten Bakan Fakıbaba, Sudanlı mevkidaşının teklifini, "Eti 3 veya 4 dolardan göndermesi benim için çok önemli değil. Benim üreticimin maliyetleri gerçek fiyatları yansıtır" diye değerlendirdi.

Taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini de sözlerine ekleyen Bakan Fakıbaba, "Üç dolara alırsınız, yarın 5 olur, 8 olur. Benim özellikle üretici kardeşlerimi küstürmemem lazım" diye konuştu.

"UCUZ ET SATIŞLARI SÜRECEK"

Açıklamasında ucuz et satışlarına da değinen Bakan Fakıbaba, Bakanlığın elinden geldiğince bu satışların süreceğine işaret etti. Etin en önemli protein maddesi olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, "Biz kimseyi rakip olarak görmüyoruz. Şov yapmaya niyetim olsa, 3 dolara eti alırsın, orada gider 12 liraya, 15 liraya satarsın ama öyle bir niyetimiz yok. Hatta şunu söylüyorum; '30-32 liraya çıkaralım.' Ben diyorum bunu. Niye? Üreticiyi düşünmek zorundayım. Çünkü üretici fiyatlarını takip ediyorum. Tüketici de zaten yarım kilo et alıyor, 50 kuruş fazla verdiğinde onun da çok büyük bir kaybı olmayacağını düşünüyorum. Bu arada da dengeyi bulmuş oluyoruz." dedi. 

28.12.2017 819 Yorum Gönder