TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ''BEREKET''LENDİ

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Bereket Sigorta ve Bereket Emekliliğin sektör ve basın lansmanına katılan Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin geçmişten bugüne gelişim aşaması hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Çiftçilerin yüzünün gülmesi ve onların memnuniyeti için gerekli çalışmaların yapılması konusundaki hassasiyetini dile getiren Çelik, bu anlamda Tarım Kredi ile birlikte yalnızca çiftçinin memnuniyetini hesaba katan bir anlayış içinde çalıştıklarını söyledi. Faruk Çelik, üreticilerin mahsullerinin daha az aracı ile tüketiciye ulaşması amacıyla Tarım Kredi'nin piyasada daha aktif roller üstlenmeye başladığını belirterek, "Bu süreçte önemli bir çalışma da tarım sektörünün finansmanına yönelik oldu. Tarım Kredi, çiftçilerimize son 14 yılda 45 milyar liralık kredi kullandırdı. Çiftçilerimiz tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de milli gelirden en az payı alan kesimi oluşturuyorlar." şeklinde konuştu.

Finansman kullanımında çiftçilerin aleyhine gelişen durumlar için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Çelik, "Bu durumun ortadan kalkması için Merkez Birliğimiz, Genel Müdürümüz, Ziraat Bankası ile görüşmelerini sürdürüyorlar. Biz de her türlü desteği veriyoruz. Bu konudaki esnaf çiftçi ayrımını ortadan kaldıracak düzenlemeyi Ziraat Bankası ile birlikte gerçekleştirmiş olacağız." bilgisini verdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin tarımsal üretimin artırılması ve üreticilerin ihtiyaçlarının karşılanması için 2017 yılında 600 milyon liralık yatırım kararı aldığını hatırlatan Çelik, tarımın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de stratejik öneminin her geçen gün arttığını söyledi. Buna karşın tarımsal üretimin doğası gereği risklere açık bir sektör olduğuna işaret eden Çelik, tarım sigortacılığının tüm dünyada kapsamını genişlettiğini anlattı.

"Enflasyon çığırtkanlığını yapanlara, adresi başka yerde arayın diyoruz"

Bakan Çelik, Türkiye'de TARSİM bünyesinde tarım sigortacılığı anlamında hayata geçirilen yenilikleri hatırlatarak, "TARSİM, ocak ayı itibariyle yeni bir sürece girdi. Özetle, doğal afetlerden kaynaklı tarımsal risklerin tamamını sigorta kapsamına almış bulunuyoruz. En önemlisi buğdayda kuraklığı güvence altına aldık ama 2018 yılından itibaren kuraklık karşısında tüm ürünler sigorta kapsamına alınmış olacak." ifadelerini kullandı.

"Eli nasırlı çiftçilerimizin yükünü azaltmak hepimizin öncelikli görevi." diyen Çelik, şunları kaydetti: "Soframıza gelen ürünleri zorluklarla soframıza taşıyan çiftçilerimizin alın terini İstanbul Boğazı'na bakarak konuşmak kolay. Yok efendim domatesin fiyatı şuymuş, enflasyon biraz yükselmiş, bunun müsebbibi de domates oldu. Bunun müsebbibi de çiftçinin ürettiği salatalık oldu, biber oldu. Geçin bunları, geçin! Çiftçi ile ilgili bakışları olumsuz noktaya çeken bu yaklaşımlara şiddetle karşı olduğumuzu söylüyorum. 8 liradan bahsedilen, 7 lira bahsedilen domates bugün itibariyle 4 liraya düşmüş. 30 kuruşa, 40 kuruşa, maliyetinin altına çiftçi pazar bulamazken, çiftçiye sahip çıkmayanların, bugün bir nebze çiftçinin yüzü güldü diye, enflasyonun ana müsebbibinin domates olduğunu söylemelerini kabul etmek mümkün değildir. 2 liraya çiftçinin tarlasından çıkan domates, eğer 8 liraya satılıyorsa çiftçiden yola çıkan domatesin nerelere uğradığına bakmak gerekiyor. Gıda Komitemiz bununla uğraşıyor, bunu çözmeye çalışıyor. Tarladaki 2 liralık domates, nasıl 8 lira oluyor. Çözülmesi gereken bu aradaki 6 liranın hangi alın teri karşılığında verilip verilmediği meselesidir. Buradan çiftçilere sesleniyorum; üretmeye devam edin, hükümet olarak, Bakanlık olarak yanınızdayız. Bu enflasyon çığırtkanlığını yapanlara, adresi başka yerde arayın diyoruz."

Haksız bazı zincirler olduğunun altını çizen Çelik, çiftçinin üretimde kalması ve onların yüzünün gülmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. Mevsimsel geçişlerde fiyatların geçmişte de yükseldiğini hatırlatan Çelik, Gıda Komitesi'nin kısa süreli haksız kazanç peşinde koşanların önüne geçmek için çalıştığını söyledi.

Her iki çiftçiden birinin Tarım Kredi kanalıyla tarım sigortası yaptırdığını, Tarım Kredi'nin diğer branşlarla birlikte yıllık prim üretiminin 460 milyon lira olduğunu belirten Çelik, "Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin Bereket Sigorta unvanıyla sektöre girmiş olmasının önemi daha iyi anlaşılacaktır." diye konuştu

18.05.2017 459 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER