TARIM VE BALIKÇILIĞA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortaklaşa finanse ettiği IPARD programı kapsamında “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında 42 ilde yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi amacıyla Türkiye ile Avrupa Birliği’nin  ortaklaşa finanse ettiği Kırsal Kalkınma Hibe Destek Programı IPARD kapsamında 42 ilde tarım ve balıkçılıkta işleme ve pazarlama yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Destek için başvurular 6-28 Eylül 2017 tarihleri arasında kabul edilecek.

Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre, “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında 42 şehir de yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Destekten yararlanmak isteyenlerin başvuruları 28 Eylül 2017 günü saat 18.00’e kadar kabul görecek.

Desteklenecek yatırımlar

IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından daha önce yayınlanan “İkinci Başvuru Çağrı İlanı”na göre, hibe desteğinin toplam bütçesi 122 milyon 177 bin euro. Başvurusu kabul edilen ve sözleşme imzalanacak yatırımcılara yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacak. Hibe desteğinden yararlandırılacak 5 yatırım konusu ise şöyle : süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve et ürünleri, kanatlı eti ve et ürünleri, su ürünleri, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması olarak belirlendi.

Destek verilecek iller neler?

Destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller şöyle: Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş,Karaman, Kars,Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olarak belirlendi.

Nereye başvurulacak?

Başvurular 6 Eylül 2017 itibariyle başladı. Yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlükleri'ne başvuru yapılabilir. Başvuruların son teslim tarihi 28 Eylül 2017 saat 18:00 olarak açıklandı. Ayrıca Online Proje Başvuru Sistemi 26 Eylül 2017 günü saat 21:00’e kadar başvuruları kabul edecek.

Desteklenecek yatırımlar

> Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

> Kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

> Kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

Meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

08.09.2017 440 Yorum Gönder