TARIM VE HAYVANCILIKTA DÜNYA YEDİNCİSİYİZ

TARIM VE HAYVANCILIKTA DÜNYA YEDİNCİSİYİZ

    Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin dış ticarette tarım, hayvancılık ve gıda alanında bugün katma değer anlamında dünyanın en büyük 7. ülkesi haline geldiğini söyledi.
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası’nın açılış törenine katılan Zeybekci, burada yaptığı konuşmada, kombinanın yanında 2004 yılında açtıkları Hayvan Borsası’nın Türkiye’nin en büyük kapalı hayvan pazarından biri olduğunu belirtti.
Et Kombinası olarak açılan binanın, belediyenin kullanılmayan bir mezbahanesi olduğunu ifaden eden Zeybekci, şunları söyledi:
    “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşüp Denizli Belediyesi’nin bu mezbahanesini Et ve Balık Kurumu’na devrederek, bölgedeki et ihtiyacı ve hayvan yetiştiriciliği için bir destek mekanizması haline getirdik. Bölgedeki ihtiyaçtan dolayı buranın önemi anlaşılacaktır. Ama diğer taraftan buranın farklı bir özelliği var. Güvenli, sağlıklı, hijyendir.  Çevremizde bu ihtiyacın giderilmesi için de son derece önemli kurumdur. Belediye başkanlığı döneminde hatırlıyorum, her belediyenin bir kesimhanesi vardı. O kesimhanelerin nasıl olduğunu burada tekrar açmak istemiyorum. Şimdi artık gözümüz kapalı, gönlümüz rahat, Allah’a şükürler olsun Denizli’nin ve çevrenin tamamen ihtiyacını görebilecek olan bir merkezimiz var, bir tesisimiz var.”
    Türkiye’nin tarımda, hayvancılıkta ve gıdada çok farklı bir noktaya geldiğini dile getiren Zeybekci, “Türkiye, dış ticarette tarım, hayvancılık ve gıda alanında bugün katma değer anlamında dünyanın 7. büyük ülkesi haline geldi. Türkiye 2014 yılı sonu itibarıyla ihracatta tarım ürünlerinde 18 milyar doları aştı. Ama potansiyelimizi yansıtmıyor.” dedi.
    Türkiye’nin tarım, hayvancılık ve diğer alanlarda büyük hayallerinin olduğunu söyleyen Nihat Zeybekci, gıda, tarım, ihracat ve dış ticarete büyük destek verdiklerini kaydetti.

16.03.2015 1067 Yorum Gönder