TİGEM TESİSLERİNDE İNEKLER 12 DAKİKADA SAĞILIYOR

TİGEM TESİSLERİNDE İNEKLER 12 DAKİKADA SAĞILIYOR

    Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) Karacabey ilçesindeki tesislerinde, dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biri kullanılarak inekler altmışarlı gruplar halinde ve on ikişer dakikada sağılıyor.
    TİGEM Karacabey İşletmesi Hayvancılık Şube Şefi Nuri Bayraktar, tesislerinde 200 ana kadroya sahip irili ufaklı 4 bin 500 baş sığırın bulunduğunu söyledi. Bu hayvanlardan yılda 9 bin ton süt elde ettiklerini belirten Bayraktar, bunun yaklaşık 8 bin tonunu ihaleyle firmalara verdiklerini anlattı.
    Yılda bin 800 dolayında buzağı dünyaya geldiğini ifade eden Bayraktar, “500 baş damızlık dişi ve erkek materyalin dağıtımını çiftçilere gerçekleştirmekteyiz.” dedi.
    Bayraktar, tesiste ‘Rotary Sağım Sistemi’ni kullandıklarını aktardı. Bu sistemi 2011 yılında başlattıklarını dile getiren Bayraktar, şöyle konuştu:
    “Sistem Türkiye’de ilk kez burada kuruldu. 60 başlık olan bu sistem, dönen bir platform üzerinde hayvanların sürekli olarak sağıma girmesini sağlıyor. Burada hayvanlar 12 dakika süren tur esnasında sağımın tamamlanmasının ardından platformdan çıkıyor. El değmeden sağılan sütlerimiz soğutucu tanklara alınarak ilgili firmanın tankerleriyle imalathanelerine ulaştırılıyor. Bu sağım sisteminin diğerlerine göre başlı avantajları var. Özellikle 2 bin ve daha fazla büyükbaş hayvana sahip işletmelerde hızlı sağım yapabilme özelliğinden dolayı tercih ediliyor. Bu sistemin en büyük avantajı, sağım süresini diğer sistemlere göre yarı yarıya azaltması ve işçilikten yüzde 50 tasarruf sağlamasıdır. Hangi hayvanın hangi durakta sağıldığının anlık takibi, verim miktarları ve hayvanların sağım aşamaları anlık olarak bilgisayarımızdan görülebiliyor. Hayvanlarımız sisteme gruplar halinde verim düzeylerine göre alınıyor. Süt verimleri ve ırklarına göre gruplandırma yapılıyor. Aynı verim düzeyindeki hayvanlar farklı gruplarda barındırılıp sağıma da belli bir sıra takip edilerek alınıyor. Sağımı tamamlanan hayvanlar sistemden çıkarken otomatik ayırıcı kapılardan geçiyor ve bu kapılarda kızgın olanlar, hasta olanlar başka bir bölmeye ayrılıyor.”

01.04.2015 2088 Yorum Gönder