TKDK’NIN 10.YIL BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EXPO Kongre Merkezi'nde düzenlenen EXPO 2016 Antalya Fuarı'nın sezon açılışı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) "10. Yılımızda Kırsal Kalkınma Buluşması" etkinliğine katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, EXPO 2016 Antalya'nın bir yıl önce açıldığını ve 6 ay hizmet verdiğini söyledi.

Açılışına 57 ülkenin katıldığını hatırlatan Çelik, EXPO'yu her türlü olumsuzluğa rağmen 5 milyon kişinin ziyaret ettiğini anlattı. Çelik, "EXPO'nun gelecekte de Antalya'ya hizmet sunması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bu sezon hizmetinizde olacak ama umuyorum yeni sahibiyle birlikte buranın canlılığı, aktivitesi daha güzel bir noktaya taşınmış olacak." diye konuştu. EXPO'nun amacının tabiata, tarıma karşı farkındalık oluşturmak olduğunu ifade eden Çelik, tabiatın bugün büyük bir tahribatla karşı karşıya kaldığını belirtti. Tahribatların savaşları, her alanda dengesizlikleri, açlığı ve sefaleti de beraberinde getirdiğini anlatan Çelik, 15 yıl içerisinde dünyadaki 700 milyon insanın, bulundukları ülkelerden daha rahat yaşayabilecekleri bir ortama göç edeceklerinin ifade edildiğini söyledi.

Bakan Çelik, 10 milyon Suriyelinin derdine deva olamayan dünyanın, 2030 yılında ülkelerinden hareket edecek 700 milyon insanla nasıl baş edeceğini herkesin düşünmesi gerektiğini vurguladı. Bu çerçevede doğaya, tabiata, tarım arazilerine, tarıma karşı yanlış bakış ve yönelişlerin faturasının çok ağır olacağına işaret eden Çelik, gıda savaşlarının beklendiğini dile getirdi. Çelik, 39 ülkede gıdaya, 80 ülkede suya erişimde sıkıntı olduğunu belirterek, en kıymetli mesleğin bugün ve gelecekte çiftçilik ve tarım olduğunu anlattı.

"Üreticiye 15 sene içerisinde 103 milyar lira destek verdik"

Milli Tarım Projesi'ni yürürlüğe koyduklarını aktaran Çelik, şunları kaydetti: "Hayvancılıkta millilik, kendi kendine yeten hayvancılık, tarımda millilik... Milli Tarım Projesi ile bir karış toprağın dahi zayi olmadığı, her karış toprağın ekildiği, üretime katıldığı bir projeyi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Tarıma ve üreticiye, kalkınması, refah düzeyinin artması için destek veriyoruz. 15 sene içerisinde 103 milyar lira tarımsal destek vermişiz, bu artarak devam ediyor. Bakanlığımızın bünyesindeki kırsal kalkınma vasıtasıyla kırsaldaki yatırımlar için ise 3 milyar 200 milyon lira destek vermişiz."

Toplamda 7 milyar liralık yatırım olduğunu ve yaklaşık 60 bin istihdam gerçekleştiğini belirten Çelik, IPARD 2 programının 8 Mayıs'ta yürürlüğe girdiğini ve 2020'ye kadar devam edeceğini anlattı. Gerek AB hibelerinin gerekse yerli kırsal kalkınma desteklerinin kıymetini bilmek gerektiğini vurgulayan Çelik, "Tarım kalkınmadan ülkenin kalkınması mümkün değildir. Kırsalda kalkınma olmadan da tarımın kalkınması mümkün değil. Onun için hep beraber, bütün imkânları destekleri kullanarak, üretmemiz, kalkınmamız gerekiyor." dedi.

"Domatesten dolayı enflasyon yükseldi" iddiaları

Enflasyondaki artışa yönelik tartışmalara da değinen Çelik, şöyle konuştu: "Doğrudur, bir iki puan artabilir. 'Bulduk, domatesten dolayı enflasyon yükseldi'. Gelen geçen bunu konuşuyor. Antalya'dan çıkış fiyatlarını aldım 2 lira. Problem şu iki noktada. Geçen yıl da Antalya'ya geldim domates 40-50 kuruştu. Bir kişinin ağzı açılmadı, demedi ki 'bu çiftçi bunu nasıl idare ediyor?' Çiftçinin halini sormayanlar, bu yıl çiftçinin biraz yüzü gülüyor, ayağa kalkmış ya, 'enflasyonun sorumlusu domates'... Yok öyle bir şey, geçin arkadaşlar. Domates tarladan 2 liraya çıkıyor, çiftçi alın terinin karşılığında memnunsa ne güzel. Biz de mutluyuz ama pazarda 8 liraysa hesap sorulacak yer 2 lira ile 8 lira arası nereye gidiyor? Konuşmamız gereken o, burada adres çiftçi değil.

Çiftçi ürettiğinin üzerinden kârını alacak ki çiftçi daha hevesli bir şekilde gelecek yıl üretimini yapsın, koşa koşa tarlasına gitsin, tabii ki kazanacak ama hiç bu teri akıtmayan insanlar eğer aradaki zincirde para kazanıyorlarsa çözülmesi gereken o dur. Gıda komitesi bununla meşgul. Onun için adresleri birbirine karıştırmayalım. Burada sorun alanı çiftçi değil, sorun alanı pazara kadar giderken yaşanan sorunlardır, zincirdir. Oradaki yanlış halkaları kestiğiniz an çiftçi de mutlu olacak tüketici de."

Bakan Çelik, önemli yasal düzenlemelerin Mecliste olduğunu ve bunlar çıkınca tarım kesiminin yüzünün daha da güleceğini kaydetti.

"Şehirleşmenin çözümü kırsal kalkınma"

Etkinlikte bir konuşma yapan TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı, kurumlarının 10. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek, kırsal kalkınmayı destekleyen önemli bir kurum olduklarını söyledi.

Şu ana kadar 11 bin proje uyguladıklarını ve önemli bir istihdam sağladıklarını ifade eden Antalyalı, "İş gücü piyasasına, ekonomiye çok ciddi katkılar sağlıyoruz. Kalkınma konusu her anlamda büyük bir gurur ve pek çok kurumumuzla koordineli çalışıyoruz. Güçlü, sürdürülebilir kalkınma hedeflerimiz var. Son yıllarda şehirleşme oranı hızla yükseldi. Bu sosyal problemi beraberinde getirebilir, bunun çözümü de kırsal kalkınmadır." diye konuştu. Tarım kredi kooperatiflerine teşekkür ederek onlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını ve daha fazla proje beklediklerini belirten Antalyalı, özellikle tarımda katma değeri yüksek ürünlerin önemli olduğuna değindi.

"Kırsal kalkınmaya yönelik yatırımlar önemli"

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da TKDK faaliyete başladığında çiftçinin proje yazmayı dahi bilmediğini ancak zamanla çok iyi proje yazma tecrübesi kazandığını anlattı. Kırsal kalkınmaya yönelik yatırımların önemine dikkati çeken Karaloğlu, Antalya'nın özellikle Akseki, Gündoğmuş gibi kuzey ilçelerinde sorun olduğunu, köylerin adeta boşaldığını dile getirdi. Karaloğlu gençlere dönük projelerin, IPARD 2 ve benzeri programların köylerde yeniden canlanma için önemli olduğunu kaydetti. EXPO 2016 Antalya'nın yeni sezonun açılmasından duyduğu mutluluğu ifade eden Karaloğlu, EXPO'nun yaz boyunca kullanılacak olmasının sevincini yaşadıklarını söyledi.

"IPARD çığır açtı"

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise eskiden Antalya'da kırsala dönük yatırımların yol ve su götürmekten ibaret olduğunu ancak Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile yerel yönetimler olarak her türlü yatırımı kırsala götürdüklerini söyledi. Çiftçinin sulama suyunda kullandığı elektriği güneş enerjisinden üreterek ücretsiz kullanıma sunduklarını belirten Türel, sulama kooperatiflerine birçok destek sağladıklarını, toptancı hallerinin ürünleri için soğuk hava depoları yaptıklarını anlattı. Türel, TKDK'nin IPARD programının Türkiye'nin kalkınmasına destek sağladığını ve yeni bir çığır açtığını belirtti.

Konuşmaların ardından Bakan Çelik, protokol üyelerine ve IPARD programından hibe alarak işlerini kuran çiftçilere plaket ve bazı hediyeler verdi.

Daha sonra kongre merkezinde kurulan ve kırsal kesimde üretilen ürünlerin sergilendiği stantların yer aldığı fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Programın başında ise TKDK'nin şu ana kadar yaptığı çalışmalar ve IPARD programlarından hibe alarak kendi işinin patronu olan çiftçilerin hikâyelerinin sunumu gerçekleştirildi. Halk oyunları ekibi çeşitli yörelere ait gösteriler sundu. Katılımcılara 8 Mayıs'ta yürürlüğe giren IPARD 2 programıyla getirilen yenilikler ve çiftçilerin nasıl yararlanacağına yönelik bilgi verildi. 

22.05.2017 791 Yorum Gönder