TMO LİSANSLI DEPOCULUK HAMLESİNİ BAŞLATTI

TMO LİSANSLI DEPOCULUK HAMLESİNİ BAŞLATTI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 80. Yılını düzenlediği  Depoculuk Hamlesi Etkinlikleri ile kutladı. Etkinliğe, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, özel sektör temsilcileri de katıldı

TARIM BAKANI FAKIBABA’DAN ÜRETİCİLERE MÜJDE!

Etkinlikte konuşan Bakan Fakıbaba, Türkiye'de depo açığının giderilmesi amacıyla TMO tarafından "özel sektöre uzun süreli kiralama yöntemiyle lisanslı depo yaptırılması" sürecinin başlatıldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda ülke genelinde 90 noktada, 4,2 milyon ton kapasiteli depo yapımı hedeflenmiştir. İhtiyaç görülen noktalarda depo yapımı faaliyetlerine devam edilecektir. Bunların 2018 yılında 2,5 milyon tonluk kısmı, 2019 yılı sonunda ise tamamı devreye girmiş olacaktır. Bu hububat barajıdır. Ürün fazla olduğunda bu barajlarda bekleteceğiz ve ürünümüz azaldığında bu depolardan ürünlerimizi piyasaya süreceğiz. Sistem tamamlandığında ülkemize, 1,5 milyar liralık yatırım yapılarak, bin kişiye istihdam sağlanacaktır. Üreticilerimiz ürününü lisanslı depoya teslim ettikleri takdirde bu yıl depo kira ücreti ödemeyecek, biz karşılayacağız. Ürün teslim ederken 25 lira analiz ücretini ödemeyecek. Ton başına 25 lira nakliye desteği alacak, bunu ilk kez bu yıl uyguluyoruz. Ürününü sattığında yüzde 2 stopaj vergisi ve yüzde 2 Sosyal Güvenlik Kurumu bedeli ödemeyecek. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi aracılığıyla şartsız, kefilsiz kredi kullanabilecek, kredinin tüm faizini biz karşılayacağız. Tüm bu desteklerimizle örneğin lisanslı depoya 20 ton ürününü getiren bir üretici, bunu ister TMO'ya ister tüccara veya sanayiciye satsın, bin 450 liraya kadar kazanç sağlayabilecek."

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK LİSANSLI DEPOCULUK HAMLESİ TMO’DAN GELDİ

TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu da  TMO'nun 80 yıl sonra bugün 2,6 milyar lira sermayesi, 4 milyon ton depo kapasitesi ve yıllık 10 milyon ton alım satımıyla dev bir kurum haline geldiğini bildirdi. 

Kemaloğlu, hükümetin çıkardığı lisanslı depoculuk mevzuatı ve beraberindeki teşviklerle cumhuriyet tarihinin en büyük depoculuk hamlesini başlattıklarının altını çizerek, "Ülke genelinde 90 noktada 4,2 milyon ton kapasiteli depo yapımını hedeflemekteyiz. Bu yıl içinde 2,5 milyon tonluk kapasite hizmete sunulmuş olacak." dedi. 

12.05.2018 1019 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER