TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR: UCUZ ET KARARI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ

TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR: UCUZ ET KARARI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 'ette gümrük vergilerinin indirilmesi, lop et ithali ve marketlerle anlaşma yapılarak ithal etle ucuz et yedirme' kararlarının sektörü olumsuz etkilediğini açıkladı.

Alınan kararlara rağmen, ekim ayında kırmızı et fiyatlarının üreticide düştüğünü, marketlerde arttığını ifade eden Bayraktar, "Kurban Bayramı sonrası talepte yaşanan düşme, 'ette gümrük vergilerinin indirilmesi, lop et ithali ve marketlerle anlaşma yapılarak ithal etle ucuz et yedirme' kararları ve söylemleri sektörü olumsuz etkiledi" diye konuştu.

-Üreticinin Hayvan Başına Zararı 495 Lira 93 Kuruş

Üreticinin karkas kilogram maliyetinin 27 lira 57 kuruş olduğunu, hayvan başına ise 495 lira 93 kuruş zarar ettiğini dile getiren Bayraktar, ''sektörde üreticinin besiciliğe devam etmesi için en azından hayvan başına 500-600 lira kazanması gerekir.'' dedi.

-ESK, Yerli Hayvan Alımlarında 25 Liralık Fiyatı Artırmalıdır

Et ve Süt Kurumu’nun yerli besi hayvanı ile besicilik yapan üreticiyi ithalata karşı korumak için açıkladığı karkasta kilogram başına 25 liralık alım fiyatı artırması gerektiğine vurgu yapan Bayraktar, şöyle devam etti: “Alım konusuna uygulamada sıkıntılar olabileceğini de düşünüyoruz. Et ve Süt Kurumu’nun 12 ilde kombinası bulunmaktadır. Kalan 69 ilde ve çok sayıda ilçe merkezinde nasıl alım yapacaktır? Bunun nakliye masrafları ne olacaktır? Et ve Süt Kurumu’nun, oluşabilecek arzı karşılayabilecek kapasitesi var mıdır? Bütün bunların ortaya konulması gerekir diye düşünüyoruz.

-Besiye Alınan Hayvan Başına 1000 Lira Destek Verilmeli

Bayraktar konuşmasının devamında şunlara değindi: ''2018 Yılı Programı’nda, büyükbaş hayvan varlığının artırılması amacıyla kısa vadeli çözüm olan ithalat yerine, yurtiçinde üretimin sürdürülebilir şekilde geliştirilmesinin önemli görüldüğü belirtilmektedir. Üreticimizin desteğe ihtiyacı vardır. Hükümetimizden bu konuda acil bir hamle bekliyoruz. Besicimizin hayvan başına 495 lirayı geçen zararının telafi edilmesi ve 500 lira dolaylarında bir kazanç sağlayabilmesi için besiye alınan hayvan başına 1000 lira destek verilmelidir. Ahırların boşalmaması, üreticinin besiciliğe devam etmesi için bu gereklidir. Bu destekle hayvancılığa devam etmekte tereddüt eden besicilerimiz de ahırlarına hayvan koymaya başlayacaktır.''

-Üretici-Market Fiyat Değerlendirmesi

Ekim ayında üretici ile market fiyatlarını da değerlendiren Bayraktar,  fiyatı en fazla artan ürünün, marketlerde kabak, üreticilerde ise domates iken, fiyatı en fazla düşen ürün, marketlerde ve üreticilerde kuru soğan olduğuna dikkat çekti. Üretici ile market arasındaki fiyat makasını da değerlendiren Bayraktar, fiyat farkının en fazla kuru kayısıda olduğunu; kuru kayısıyı ise sütün izlediğini söyledi

03.11.2017 416 Yorum Gönder