'Taklacı Güvercinler' İçin Tescil Çalışması Başlatıldı

'Taklacı Güvercinler' İçin Tescil Çalışması Başlatıldı

Bursa Taklacı Oyun Güvercini Yetiştiricileri Derneği, taklacı güvercinlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca tescili için sosyal sorumluluk projesi hazırladı.

 

Uludağ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversiteleri ile Bursa Taklacı Oyun Güvercini Yetiştiricileri Derneği, taklacı güvercinlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca tescili için proje hazırladı.

 

Bursa Taklacı Oyun Güvercini Yetiştiricileri Derneği Başkanı Özcan Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hedeflerinin, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne miras kalan ve kültürel bir değer olarak kabul ettikleri "Taklacı Oyun Güvercini"ni tüm dünyada tanınır hale getirmek olduğunu söyledi.

 

Taşçı, bu cinsin kültürel miras olarak tescili konusunda "sosyal sorumluluk projesi" hazırladıklarını belirterek, proje kapsamında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bu kuşlarla ilgili bir dosya gönderdiklerini anlattı.

 

Bu konuda Uludağ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitelerinden de destek aldıklarını dile getiren Taşçı, şöyle devam etti:

 

"Standardı ve özelliklerine yönelik çalışmaları üniversitelerin desteğiyle yaptık. Bu özellikleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderdik. Oradaki ilgili komite projemizi değerlendirecek ve karar verecek. Bu tescil bizim bölgemize özgü değil ülkeye ait olacak. Türk milleti olarak ortak değerlerimize sahip çıkarsak diğer yöresel baz da bilinen güvercinlerin de tescili için öncü olacağız. Maksadımız bunu bir şehre, bölgeye mal etmek değil, tüm Türkiye'nin ortak kültür mirası olarak tescil ettirmektir. En kısa zamanda inşallah hedefimize ulaşacağız ve muhteşem özellikleriyle güvercinimizi tüm dünyaya duyuracağız." AA

09.03.2016 1230 Yorum Gönder