Tavukçuluk Sektörü 'Yutmayız'a Karşı

Tavukçuluk Sektörü 'Yutmayız'a Karşı

Çevre örgütü Greenpeace, bir süre önce endüstriyel tavuk eti üretimine karşı birtakım iddialarla kanatlı sektörünü hedef alarak, ‘Yutmayız' kampanyası başlatmıştı. Bunun üzerine kanatlı sektöründen dört tavukçuluk şirketi harekete geçti ve ‘Dünyayı Tüketmek' başlıklı raporun yer aldığı ‘yutmayız.org' adlı internet sitesinin kapatılması talebiyle ihtarname gönderdi. Söz konusu ihtarnamelerde,  kampanyanın haksız, dayanaksız ve hiçbir somut bulguya dayanmayan itham ve varsayımlarla halkı yanılttığı vurgulandı.

 

Endüstriyel tavukçuluk hakkında bir takım iddiaların yer aldığı ‘Dünyayı Tüketmek' başlıklı rapor,  ‘yutmayız.org' adlı internet sitesinde yayınlandı. Bu durum üzerine 4 tavukçuluk şirketi Greenpeace'e ihtarname gönderdi ve söz konusu internet sitesinin kapatılmasını istedi.

 

"Hiçbir somut belgeye dayanmıyor"

Firmalar tarafından gönderilen ihtarnamelerde söz konusu kampanyanın üretici firmaların maddi, manevi ve ticari hakları ile marka değerini zedelediğine dikkat çekildi. Söz konusu ihtarnamede, "Kampanya haksız, dayanaksız ve hiçbir somut bulguya dayanmayan itham ve varsayımlarla halkı yanıltmakta, kamu düzenin bozulmasına neden olmaktadır" şeklinde ifadelere yer verildi.

 

Dinç: Kampanyamıza aynen devam edeceğiz

Greenpeace Akdeniz Gıda ve Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç ise yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'nin en bilindik 4 şirketi kopyala yapıştır yöntemiyle bize aynı ihtarnameyi yollamışlar. Eğer tavuk şirketleri her ne isimle olursa olsun antibiyotikler dahil yemlerine profilaktik ilaç katmıyorlarsa, hayvanlar serbestçe doğada gezinebiliyorsa bunları açık açık ilan etsinler. Biz de seve seve yayınlayalım. Aksi takdirde kampanyamıza aynen devam edeceğiz. Kamu ve toplum sağlığını bu denli yakından ilgilendiren bir konuda, tüketicilerin bilgilenme haklarını da gözeterek, bilimsel temelde hazırlanmış çalışmalarla kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğimizi buradan bir kez daha ve kararlılıkla vurgulamak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Tavuk endüstrisi uygulamalarını yeniden düzenlesin

‘Yutmayız!' kampanyası ile tavuk endüstrisinden uygulamalarını yeniden düzenlemesi isteniyor.

Greenpeace'in talepleri arasında, ‘alternatif protein kaynaklarının seçilerek karbon ayak izinin minimuma indirilmesi, tavukların kafessiz ortamlarda tutulması ve serbest gezinmesine fırsat tanınması, çiftliklerde oluşan dışkıların sisteme etkin geri dönüşümünün sağlanması, zararlı atıkların çevreye ve su kaynaklarına zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi, tür çeşitliliğinin korunması ve değişen çevre koşullarına dayanıklılık geliştirebilmek için üretimde hibrit tavuk ırklarının değil, farklı yerel ırkların kullanılması ve bu dönüşümü 2020 yılına kadar sağlamak için şirketlerin yol haritalarını açıklaması' yer alıyor.

23.05.2016 1008 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar