Terör Hayvancılığı Da Vurdu!

Terör Hayvancılığı Da Vurdu!

Hakkâri’nin Esendere Beldesine bağlı Güvenli Köyünde çatışmalar nedeniyle hayvanlarını yaylalardan getirmek zorunda kalan çobanlar çatışmaların son bulmasını istiyor.

 

Yaklaşık üç ay önce başlayan terör olayları bölge insanını vurmaya devam ediyor. Yaşamı olumsuz etkileyen çatışmalar en çok bölgedeki esnaf ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşları olumsuz yönde etkiledi.

 

Yüksekova’ya bağlı 40 kilometre uzaklıktaki Esendere Beldesindeki Güvenli köyünde hayvanlarını her sene 6 ay yaylalarda bekleten çobanlar, bu sene çatışmalar nedeniyle sadece 2 ay kalabildiler. Hayvan sürülerini 2 ay kalabildikten sonra yaylalardan indirmek zorunda kalan çobanlar hayvanları için yeterli otlakların olmadığından şikâyetçiyken, hayvanlardaki süt veriminin oldukça düştüğünü söyledi. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar biran önce çatışmaların bitmesini ve barış ortamının tekrar sağlanmasını istedi.

 

Çatışmalar nedeniyle yaylalardan inmek zorunda kaldığını söyleyen çoban Ali Durmaz, çatışmalardan çok etkilendiklerini dile getirerek, perişan olduklarını söyledi. Otlak ve suların az olduğunu aktaran Durmaz, “Biz her sene yaylalarda çok kalıyorduk. Son iki yıldır başlatılan çözüm süreciyle rahatlıkla yaylalara çıkabiliyorduk. Yine başlayan çatışmalar bizi çok etkiledi. Yaylalarda kalamıyoruz. Hayvanlarımız telef oluyor. Eski verimi alamıyoruz. Barış sürecine tekrar dönülmesini istiyoruz. Güzel bir barış olsun istiyoruz" dedi.

 

Zennure Fırtına, önceden yaylada çok rahat olduklarını kaydederek, “Orada hayvanlardaki süt verimi çok iyiydi. Su ve otlak sıkıntısı yoktu. Çıkan çatışmalardan dolayı köye indik. Köyde de ne su var ne ot. Buradan herkese sesleniyoruz. Artık bu savaş bitsin. Artık barış olsun diyoruz" dedi.

 

Rabia Safalı da, çatışmalardan dolayı 2 aydır yaylalardan inmek zorunda kaldıklarını belirterek, bu seneki verimin çok düştüğünü söyledi. İHA

15.10.2015 745 Yorum Gönder