ÜRETİCİLERDEN BAL TESTİ

ÜRETİCİLERDEN BAL TESTİ

    Sahte bal ile gerçek balın tüketiciler tarafından anlaşılması için üreticiler, çeşitli yöntemler uyguluyor. Özellikle kestane balının gerçek mi olduğunu anlamak için ya ateş ile deneniyor ya da mürekkepli kalemle test ediliyor. 
    Bu sezon bal olmaması nedeniyle özellikle Gürcistan ve Rusya üzerinden kestane balı getirilmeye başlandı. Akçakoca’ya Batum’dan satmak için getirilen balın gerçek kestane balı olduğu üreticiler tarafından tespit edildi.  
    Üreticiler, balın gerçek olup olmadığının şu şekilde anlaşıldığını belirtiyor; “Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelmesi. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösteriyor olması. Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir. Zeytinyağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır. Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır. Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fala keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu yediğiniz gerçek baldır. Balda hafifte olsa şekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kâğıt üzerinde cızırdayarak yanar.”

19.12.2014 1273 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar