YOZGAT’TAN YURT DIŞINA BALIK İHRACATI

YOZGAT’TAN YURT DIŞINA BALIK İHRACATI

    Geniş bozkırlara sahip Yozgat'ta bulunan baraj ve göletlerde yetiştirilen balıklar, Arap ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yeterince değerlendirilemeyen su ürünleri potansiyelinin harekete geçirilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca başlatılan çalışma doğrultusunda tarımsal sulamada kullanılan baraj, gölet ve akarsulara balık bırakıldığını anımsattı.
    Yozgat'ın bölgede su ürünleri üretiminin en fazla arttığı illerden biri olduğunu belirten Özdemir, il sınırlarında bulunan 5 baraj gölü ve 28 gölete 2002-2009 yıllarında 960 bin sazan yavrusu bırakıldığını, daha sonraki dönemlerde de balıklandırma faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.
    "İlimizden yurtdışına balık ihracatı yapılmaya başlandı. Yozgat'tan geçen yıl bin 300 ton balık ihraç edildi. Önümüzdeki dönemlerde daha fazla balık ihracatının gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Arap ülkelerinin insanı, Yozgat'ta, Anadolu bozkırında üretilen balığı doğal olması dolayısıyla daha çok tercih ediyor. Gölet ve barajlarımızda doğal balık hızlı bir şekilde çoğalıyor. Böylelikle Yozgat'ın bozkırından hem sazan hem de alabalık ihracatı yapmış oluyoruz."

23.01.2015 843 Yorum Gönder