Yozgat’ta Hayvanları Hastalıktan Korumak Amacıyla Şap Aşılama Çalışmalarına Başlandı!

Yozgat’ta Hayvanları Hastalıktan Korumak Amacıyla Şap Aşılama Çalışmalarına Başlandı!

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, il genelinde hayvanları hastalıktan korumak amacıyla şap aşılama çalışmalarına başladı.

 

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Türkiye genelinde de yapıldığı gibi Yozgat’ı da şu anda sonbahar şap aşılmalarının başladığını söyledi. Şu anda 120 bin civarında hayvanın şap aşısının tamamlandığını ifade eden Özdemir, “Toplam da 215 bin hayvan mevcudumuz var, inşallah bunun tamamını biteceğiz” dedi.

 

Yılda iki sefer şap aşılaması yapıldığını hatırlatan Özdemir, “ Yozgat’ımızda artık şap hasatlığı kalmadı. Şap bulaşan ve hayvanlarda ağır hastalıktı. Bazı hayvanlar bu hastalıktan kurtarılamayarak ölebiliyor. Bu sebeple aşılamaya büyük önem veriyoruz. Bu son iki yıldır aşılamalar da Yozgat’ımızda da büyük bir başarı elde ettik. Tamamen piyasadan biz bu hastalığı kaldırmış olduk. Bütün hayvanlara şap aşısı yapılacak. Yapılamadığı durumlarda ise hayvan sahipleri hayvanların aşılanması için bizi uyarmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Hayvanlarını aşılatmayanlara 7 bin 323 lira cezai müeyyide uygulanacağını vurgulayan Özdemir, “Bu aşı büyükbaşa hayvanlara yapılıyor. Küçükbaş hayvanlara da veba ve çiçek aşıları yapılıyor. Şu anda çiftçimiz artık hasatlık olmadığı için işletmelerden para kazanıyor. Öncesinde hem şaptan hem de diğer ve Brucella’dan dolayı hayvanlarını zayi ediyordu hem para harcıyordu hem de hayvanını kurtarılamıyordu iki yönlü zarar ediyordu. Şimdi artık bunlar kalmadı. Sahada çalışan veteriner arkadaşlarımızın üstün gayretleri ve bizimde takibimiz sonucu bir ekip işi biz Yozgat’ta bunu başardık” ifadelerini kullandı. İHA

16.10.2015 860 Yorum Gönder